Użycie druku na tkaninach

 Tymczasem wiele lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii tj. sitodruku. Zarazem mimo że sitodruk nadal jest używany i umożliwia on uzyskiwać faktycznie wysokiej jakości nadruki, to jednak ta metoda najlepiej sprawdza się przy wysokich nakładach. A jest to związane ze stosunkowo wysokimi wydatkami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie owego kłopotu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 W jaki sposób wykonuje się druki na tkaninie przy  pomocy technologii cyfrowych? Otóż, jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Albowiem w projekcie graficznym tworzy się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, zaś właściwie ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące posiada ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco klasyczne drukarki atramentowe, z tą różnicą że wykorzystywane są zupełnie inny rodzaj tuszów, które wnikają we włókna materiału czy zachowują niezwykle dużą odporność na pranie i ścieranie. Toteż druk cyfrowy na bawełnie funkcjonuje wyjątkowo odporny przez sporo miesięcy, a sama koszulka być może cieszyć nas w późniejszym okresie dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Aktualnie technologie drukarskie poszły jak wiadomo o krok dalej oraz prawdopodobne stało się drukowanie na większych rozmiarach tworzyw. Druk na płótnie funkcjonuje tego doskonałym przykładem. Powstaje on za pomocą wielkich ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach bądź siatkach zabezpieczających rusztowania, podczas wykonywania czynności budowlanych oraz remontowych. Nośniki owe zagwarantują bardzo wielką powierzchnię reklamową, za sprawą czego są zauważalne z wielkich odległości, natomiast umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami dobrze przyciągają uwagę i wzrok postronnych obserwatorów. Otóż druki na materiale o większych rozmiarach istnieją właściwie już o wiele bardziej skomplikowane do zrobienia i oczekują tego, aby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, niczym także miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak również czystych rulonów z materiałem przeznaczonym ledwie co pod zadruk.